Odkud k nám ,,přišli"
Všechna morčata jsou původními obyvateli Jižní Ameriky a byla tam již před 40 - 35 000 000 lety.Domestikována byla již 5000 let před naším letopočtem.Morčata začala lézt lidem do teplých příbytků a jíst zbytky jejich potravy.Lidé toho využili a začali je chovat pro jejich chutné maso.Ještě před tím jim, ale morčata sloužila jako obětní zvířata- bohatí Inkové obětovali lamy a chudí morčata. Objevili se i morčecí mumie na pohřebištích- ve všech barvách kromě černé, to byla nejspíš barva zlých duchů. Ještě dnes platí v Jižní Americe pověry spojované s morčaty z dob Inků, třeba, že morčata přitahují mor.
Do Evropy!
Když Kolumbus objevil Ameriku, možná to bylo právě takhle: Okolo nohou mu začli běhat malí tvorečci, která nápadně připomínala prasátka. Kryštof se jich nejdřív bál, ale potom ho napadlo, že by mohl nějaké vzít a přivézt ho přátelům jako ,,dar z Indie". Fakta jsou ale teprve z roku 1554, kdy švýcarský zoolog Konrad Gesner podává zprávu o ,,indickém králíku či prasátku". Ze spisů z roku 1670 se dozvídáme, že holandští obchodníci přivezli pro své děti na hraní ochočená zvířátka.Už roku 1680 byla morčata prodávaná z Holandska do Francie a Anglie. Byla velmi drahá, takže je zprvu měli jen bohatí lidé- v Anglii stálo morče 1 guineu, což bylo dost. Morčata se ale rychle rozmnožila, takže jejich cena postupně klesala.
Když jsme divocí
Morče, které běžně chováme doma, pochází z jihu středního Chile, zde žije i dnes morče Tschudicho(podle švýcarského vědce J.J. von Tschudiho). Toto morče se vyskytuje až do výšek 4200m.n.m. Žijí ve skupinách po pěti až deseti zvířatech, schovávají se v podzemních obydlích a pouze v noci vylézají a svými vyšlapanými cestičkami ve vysoké trávě se vydávají za potravou. Divoké morče se stavbou těla značně liší od domácích: domácí morče je větší, zavalitější a těžkopádnější. Divoké morče má delší zadní končetiny, zašpičatělou hlavu, srst je hrubá, šedohnědá nebo černá a tmavé oči. Zatímco domácí je baculaté, má tupější tvar hlavy, srst má mnoho barevných variet, oči jsou tmavé nebo červené. Ale domestikací jsme morčatům nijak neublížili- neexistují zakrslé druhy.
PŘÍBUZNÍ
Někteří hlodavci působí, jako, že nemají s morčaty nic společného, ale:
KAPYBARA: Délka až 1,5m, váha až 50kg, je největší z hlodavců.Žije v lesích s hustým porostem poblíž vody. Výborně plave a potápí se.
MARA STEPNÍ: Délka až 75 cm.váha 9-16kg.Rychlé běhá a skáče.Hrabe si hluboké a rozsáhlé podzemní jeskyně.
MOKO SKALNÍ: Je asi stejně velký jako morče,žije ve skalách a podzemních chodbách.Dobře skáče z kamene na kámen,LEZE NA STROMY, kde se živí listím.Dokáže překonat i zdi z hrubého skla.
PAKA NÍŽINNÁ: 3.největší hlodavec na Zemi,bohužel mu hrozí VYMŘENÍ.Má hrubou srst vousy a dlouhý ocas.Je velmi kontaktní....
NUTRIE ŘÍČNÍ: Tvoří si stavby na březích řek a jezer a miluje vodu.